Szakdolgozóim figyelmébe

Ragadja meg az elemeket a szekciók sorrendjének megváltoztatásához
Formázott szövegtartalom
A második tanév végén, a nyári szünet előtt kell témavezetőt választani és nála leadni a témabejelentő lapot. A témavezetőt "kész" témával keressék meg, előtte alaposan gondolják át, mihez lenne kedvük, melyik szakmai tartalom motiválná önöket eléggé ahhoz, hogy intenzíven foglalkozzanak vele és több tíz oldalt írjanak róla. A témakört szűkítsék le és konkretizálják - az intézeti honlapon található listán csupán tág témakörök, témajavaslatok vannak megadva! A témaválasztás tehát egy nagyon fontos lépés! Ajánlatos olyan témát választani, ami nem "lerágott csont", viszont ne legyen olyan terület sem, amelyhez nem találnak szakirodalmat. Tájékozódni tudnak többek között a könyvtárunk honlapján, ahol megtalálják az eddigi szakdolgozatok címeit. Érdemes elsőként egy általánosabb címet megfogalmazni, amit ősszel még tudnak szűkíteni. 
A magyarországi német vonatkozású témaköröket elsősorban annak ajánljuk, aki elvégezte a nemzetiségi német szakot, gazdasági német témákat pedig csak nyelvészeti megközelítésben, megvilágításban lehet feldolgozni.

A témavezető szakmai és szervezési tanácsokkal, ötletekkel tud segíteni, de a döntés, a felelősség és a munka - legyen az a cím, a szakirodalom és a korpusz összeállítása, az empirikus projekt levezénylése vagy maga az írás - a hallgatóé.

A nyári szünetet használják ki az ötletek véglegesítésére, a szakirodalom összeállítására (a könyvtár mellett az internet is jó forrás, de ügyeljenek arra, hogy komoly szakszövegeket, szakkönyveket válasszanak csak ki - a wikipedia oldalak pl. csak kiindulási pontként működhetnek jól) és az empirikus munka elvégzésére (ill. legalább annak alapos előkészítésére). A tapasztalatok azt mutatják, hogy ha ősszel beindul a félév, erre már nem jut elég idő.

Ősszel a Neptun felületre kell feltölteni a témavezetővel egyeztetett címet (német és magyar nyelven).
A TO-n tájékozódjanak az aktuális határidőkkel és a hivatalos szervezéssel, adminisztrációval kapcsolatban - arra a ritkább esetre vonatkozóan is, ha az őszi félévben tervezik beadni a szakdolgozatukat.


A  szakdolgozatok tavaszi leadási határideje általában: április 15. Ahhoz, hogy a határidőt (kölcsönösen) tartani tudjuk, felállítottam egy időterv-javaslatot:

- február elejére beadandó: Einleitung (Zielsetzung, Aufbau, Methode der Analyse usw.) und Literaturliste

- február közepén: egyeztetett időpontban konzultáció (akkor is egyeztessünk, ha fogadóóráról van szó) 

- február végén beadandó: Überblick über den Forschungsstand

- március első hetében egyeztetett időpontban konzultáció

- március közepén beadandó: 1. Version mit Korpusanalyse/Empirie

- március végén - mindenképpen a tavaszi szünet előtt - egyeztetett időpontban konzultáció

- április eleje: letzte Version!!!  

(Az intézeti honlapon találnak egy alternatív, illetve részletesebb szakdolgozati menetrendLinkek egy külső oldalra-javaslatot, mind a tavaszi, mind a ritkábban választott őszi leadásra vonatkozóan.)

Nem fogok senkit sürgetni, az ütemezés saját felelősségük, de kérnék mindenkit, hogy a határidőket igyekezzen betartani. Az áprilisban, utolsó pillanatban megkapott utolsó verziós dolgozatok elolvasására és véleményezésére nem tudok garanciát vállalni. Minél később keres meg valaki, annál kevesebb segítséget fog kapni. Természetesen "gyorsabban" dolgozni lehet, tehát akinek van már bevezetése, küldje, ha előbb kész vannak egy-egy verzióval, küldjék, akkor előbb is reagálok rá. Konzultálni is lehet gyakrabban a megadott időpontoknál, vagy más időpontban is, de a személyes találkozókat mindig egyeztessük előre emailben! A legegyszerűbb, ha emailben küldik az anyagokat, ezért külön bejönni az egyetemre nem szükséges. Kérdezni is bármikor lehet emailben, ahogy tudok, válaszolok.

Nyelvi, nyelvtani hibákat nem javítok a dolgozatban, de az első beadandónál szoktam tanácsokat, javaslatokat adni erre vonatkozóan. Átolvasáshoz, nyelvi lektoráláshoz kérjék évfolyamtársaik közreműködését - segítsenek egymásnak!

Fontos, hogy tartsák magukat a formai követelményekLinkek egy külső oldalrahez, kár lenne idézőjelek, vesszők és pontok miatt értékes pontokat veszíteni az értékelésnél - ezeket nem javítom a dolgozatban.

Végül: szeretném felhívni mindenki figyelmét, hogy (hiteles) szakirodalom felhasználásával, de önállóan készítse el szakdolgozatát! A plágiumnak (vagyis a jelöletlen felhasznált irodalomnak/szövegeknek) súlyos következményei vannak, amely az egész féléves munka és a tanulmányaik rovására is mehet. És: kiderül... Az internet ui. rengeteg lehetőséget nyit a szakdolgozók, de a bírálók előtt is...

 

Összegyűjtöttem néhány hasznos irodalmat, amelyekből információt lehet gyűjteni, hogyan is kell tudományos munkát végezni és szakdolgozatot írni, tanulmányozzák, hasznosítsák őket! 

Umberto Eco 2020: Wie man eine wissenschaftliche Abschlußarbeit schreibt. 14. Auflage. Wien, facultas.

Bangen, Georg 1989: Die schriftliche Form germanistischer Arbeiten. Stuttgart, Metzler.

Fercsik, Erzsébet 2002: Dolgozatírás felsőfokon. Budapest, Krónika Nova.

Niederhauser, Jürg 2019: Duden Die Schriftliche Arbeit – kompakt. Für Schule, Hochschule und Universität. Berlin, Dudenverlag.

 

rich_text    
Ragadja meg az elemeket a szekciók sorrendjének megváltoztatásához
Formázott szövegtartalom
rich_text    

Az oldallal kapcsolatos megjegyzések

Nincsenek megjegyzések

Új megjegyzés hozzáadása:

A megjegyzések hozzáadásához Önnek be kell jelentkeznie erre az oldalra!